در میان بیمه های مختلف با انواع موارد تحت پوشش و میزان تامین خسارت، آنچه که در حوزه کاری باربری بوده و باربری تهران نیز خود را مکلف به پیروی از آن نموده است بیمه باربری می باشد.

امروزه با وجود توسعه صنعت حمل و نقل و شیوه های جدید جابجایی و حمل کالا؛ انتقال کالا و وسایل یا خدمات از حیث وارد آمدن خسارت و آسیب و یا سایر احتمالات سالم به مقصد نرسیدن، در مقایسه با گذشته به حداقل رسیده است. با این وجود بیمه ای وجود دارد که کلیه اسباب و وسایل و کالاهای مشتری را در جابجایی بین نقطه مبدا و مقصد (که می تواند مسافت بین شهری یا داخل شهر باشد) در برابر وقوع حوادث زیر بیمه نماید و در صورت خسارت، جبران هزینه نماید.

موارد تحت پوشش بیمه باربری: خطرات و خسارات ناشی از آتش سوزی، تصادف، پرت شدن از روی وسیله نقلیه، سرقت، واژگونی، آبدیدگی، ضربه خوردن و برخورد جسم خارجی با محموله و یا خسارت های حاصل از مراحل تخلیه یا بارگیری را شامل می شود.

در صورت باربری و حمل بار از پایتخت به شهرستان، نوع بارنامه برای اینگونه جابجایی برون شهری یا بین شهری از نوع بارنامه دولتی بوده و از طریق مرکز حمل و نقل کالای تهران در جاده آزادگان صادر می گردد. باربری تهران بابت این بیمه و صدور بارنامه هزینه ای از مشتری دریافت نمی نمایند و تماما رایگان می باشد، اما گاها دیده شده برخی از اتوبارها بسته به مسافت بین شهری مبدا و مقصد، نوع کالا و ارزش کالا و حتی وسیله نقلیه مبلغی را برای این نوع بیمه تعیین می کنند.

شرکت باربری و اتوبار موظف است قبل از اقدام به جابجایی، شماره وسیله نقلیه و بارنامه را به صورت کتبی در اختیار مشتری قرار دهد.

در بعضی مواقع، مشتری خواهان اضافه کردن بند و تحت پوشش قراردادن موارد اضافی و یا شرایط خاصی برای حفاظت بیشتر محموله یا وسایل خود است، در این صورت می توان این تغییرات و بندهای اضافه را در بیمه نامه اعمال نمود و تحت عنوان الحاقیه، بیمه نامه باربری جدید شامل اصلاحات یا شرایط جدید خواهد بود.

دسته‌ها: حمل و نقل

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *